Fontos, hogy olyan otthonunk legyen, ami személyes, egyedi, ami tükröz minket. Mégis, a legtöbben nem merünk elrugaszkodni a megszokottól, és egyszínű, sok esetben fehér falak és letisztult formatervezésű bútorok között élünk.
A stencil technika egy tökéletes módszer arra, hogy megtörjük a monotóniát, és egyedivé varázsoljuk az otthonunkat.
Ez a műfaj otthon is, bárki számára elérhető, a stencilezés egyszerű és óriási sikerélményt nyújtó technika, a kezdők is csodálatos mintákat tudnak létrehozni. Nem kell más hozzá csak idő, lelkesedés és türelem. A technika lényegesen olcsóbb, mint a tapétázás és az egyéb falmatricázási eljárások, nem véletlenül olyan népszerű a "do it yourself" (DIY) műfajában.
Fogsz egy kivágott fóliát, ráragasztod a festendő felületre, majd a fólia résein keresztül fested fel a mintát.
Fóliákat hihetetlen mennyiségben lehet készen venni többféle méretben, amivel aztán többféle felületre padlóra, betonra, csempére, falra, bútorra, textilre festhetünk. A vérmesebbek rendelhetnek is, lehet akár egyedi méretben, és egyedi mintában. A fóliák többször is felhasználhatóak, ilyen eredménnyel:
Ezzel a technikával ráadásul lehetőségünk van a bútorok lecserélése nélkül egységes vizuális koncepciót végigvinni a lakáson, váltogatva a stencilezési felületeket, padlón, falon, bútoron, textilen.
Készítettem is néhány tervet, hogy lássátok, miként lehet feldobni az egyes helyiségeket a lakásunkban. Ugyanabból a fotóból indultam ki, de más és más stencilt álmodtunk rá a felületre. A különböző mintákkal áthangolhatjuk a lakást, fegyelmezettebbé vagy éppen játékosabbá, üdébbé vagy rendezettebbé tehetjük.
A színes mintához színenként más stencil kell, amit nagyon gondosan kell egymáshoz illeszteni, a fóliába lyukasztott kis passzerjelek pontos egymáshoz igazításával. De ez már csak haladóknak ajánlott.
Lássuk, mihez kezdhetünk egy dolgozósarokkal:
a tervek Eszter munkái
Hogyan álljunk neki stencilezni?
Eszközök:
• Stencil fólia • festék • ragasztószalag • festőhenger • festéktartó tálca • törlőkendő
Munkafolyamat:
- Mielőtt nekilátnál a festésnek, papíron, papírdobozon próbáld ki a technikát, és várd meg hogy száradás után is tetszik-e a szín. A próba során rögtön szembesülsz a hibalehetőségekkel, a technológia kis időzített bombáival.
- A festendő felületet tisztítsd meg, a lényeg, hogy ne legyen poros, vagy vizes.
- Illeszd pontosan a helyére a stencilt, ha kell használj vízszintezőt, vonalzót, vagy kifeszített fonalat. Olyan ragasztószalagot használj, ami eltávolításkor nem tépi fel a felületet, a vakolatot.
- A festéktálcába öntött festék lehetőleg legyen minél sűrübb, falfestésnél akár tejfölszerű, annál nagyobb az esélyed, hogy a festék nem folyik meg, és nem szivárog a fólia alá, amitől csúnya lesz a kontúr. A festékhengeren oszlatsd el egyenletesen a festéket, és vigyázz, ne csöpögjön, majd kezdheted a hengerelést.
- Ha kész vagy, kukucskálj be a fólia alá, hogy rendben van e a színerő, vagy jó lenne mégegyszer átfestened. A festéket feltétlenül mosd le a fóliáról, mert a megszáradt festék deformálhatja a stencilt, és legközelebb nem simul a felületre.
A következő stencilezős posztunkban még több tippet adunk a konyha, a háló és egyéb helyiségek díszítésére.
Ha te is szeretnél átverések nélkül, megbízható, tehetséges stáb segítségével menő lakást magadnak Budapesten, kattints ide. Ha neked is van menő lakásod, és szerepelnél a blogon, vagy eladnád, írj nekünk egy levelet erre a mailcímre, ha eladó menő lakást keresel, katt ide. Plusz csatlakozz hozzánk Facebookon.