Vannak olyan használati tárgyak, amik kinézete nagyjából adott egy lakás tervezésekor. Ilyen mondjuk egy hosszabbító, amiből, ha idővel mégis szükségessé válik, alig találunk elfogadható kinézetű darabot. Ilyen a hangfal is, a felújító tulajdonos saját lieblingje, ami sok esetben inkább adottság, mint változtatható, a lakás képébe biztosan illeszthető darab.
Mi van azonban akkor, ha a tulajdonos úgy dönt, a lakással együtt a hangforrást is update-eli?
Mi csak örülünk neki. Ilyenkor fontos egy olyan darabot találni, ami illik az új lakásba, és hát a gyártók anyagválasztása nem minden esetben üti meg azt a szintet, amit a lakás megérdemelne. De azért már sokkal jobb a helyzet, mint akár egy évtizeddel ezelőtt, sőt a lakberendezőket akár különféle stílusokban is támogató megoldásokkal egyaránt találkozhatunk.
A legnagyobb gyártók közül - és itt nyilván a hangminőség, a népszerűség és a vállalat történelme alapján rendezik sorba a résztvevőket - sokan odafigyelnek, hogy a hangfalaik, hangszóróik között legalább mutatóba legyenek olyanok, amiket a dizájnerek is elkezdenek simogatni.
A Harman Kardon asztali BT hangfala például rögtön zavarba ejt, magára vonzza a tekintetet. TUDOD, hogy ez nem egy centrifuga, és nem is egy csillagkapu, de érzed, hogy valahol a kettő között van. Nem nagyon lehet elképzelni olyan modern lakásbelsőt, amihez ne passzolna.
A Bowers & Wilkins hasonlóan meghökkentő hangfalánál azt kezded lesni, mikor kezd el mozogni:
Szintén tőlük egy fehér falak és látszóbeton előtt környezetébe olvadó darab, ami mégis csodaszép:
Egy rusztikus környezetbe egy Marshall láda is remek választás lehet. Emlékeztek még a 66-os utat imitáló lakásunkra?
Ha azonban eltávolodunk a legnagyobb cégektől, akkor még különösebb, még innovatívabb példányokba futunk bele a kisebb, koncentráltabb készítőknél. Itt vannak például a Bossa hangfalai:
Hyeonil Jeong polctartó hangszórója:
Az oslói Permafrost Sodapop nevű hangszórója, amit egy műanyag palackból kell kivenni, és erre ráhelyezni, hogy a basszus teltebb legyen.
Vagy az M.1 Blackxblack:
Nem, nem a lámpa az. A lámpa alatti asztal a hangfal.
A két világ találkozása valahol a Bang & Olufsen a számomra. Az ő hangfalaira rápillantva azt gondolom, na, egy elszánt, feltörekvő stúdió termékei. Aztán kiderül, hogy ez bizony mainstream:
Van Budapesten egy Bang & Olufsen bemutatóterem, ami egyben egy újhullámos kávézó. A Bálna Budapest oldalában lehet elkortyolni egy remek kávét, miközben nyomogatjuk, próbálgatjuk, meg is hallgathatjuk a cég termékeit. Köztük a fenti hangfalat, aminek a hangzása is elképesztő. Hosszabb leírás a helyről az Egy nap a városban blogon.
Mert hangfalat venni lehet kinézet alapján, csak nem érdemes. Ha megtetszik valamelyik, menjünk el egy bemutatóterembe, hallgassuk meg, és úgy döntsünk. Persze ahogy a legtöbb dolognál, úgy itt is érvényes lehet a “meglátni és beleszeretni” élmény, szóval ha nagyon tetszik a cucc, már eleve pozitív előítéletekkel nézzük meg a tudását. És ha nem vagyunk audiofiek, akkor nem is feltétlenül halljuk majd a különbséget olyan óriásinak.
Ha te is szeretnél átverések nélkül, megbízható, tehetséges stáb segítségével menő lakást magadnak Budapesten, kattints ide. Ha lakást vennél, itt találod a garantáltan menő lakásokat. Ha neked is van menő lakásod, írj nekünk egy levelet erre a mailcímre.